2022
30. výročie vzniku.
Bulletin vo formáte PDF (5,8 MB):
História školy
1992
– Otvorenie základnej školy.Vyučovanie začalo 1.2.1992. Vyučovalo sa v 14 triedach a 7. ročníkoch. Súčasťou školy bol aj ŠKD a zariadenie školského stravovania.
Riaditeľom sa stáva Mgr. Gustáv Turčina. Zástupcom RŠ Marta Podobová.
2002
– Súčasťou školy sa stáva ŠSZČ- školské stredisko záujmovej činnosti, ktoré ponúka širokú možnosť mimoškolskej činnosti. Tiež vzniklo školské športové stredisko zamerané na bežecké lyžovanie a biatlon. Pedagogickým zástupcom RŠ sa stáva Ing. Michal Švento. Vedúcou ŠSZČ sa stáva Marta Podobová.
2006
– Od 1.9.2006 je súčasťou školy materská škola. V materskej škole sa vyučuje v 2. oddeleniach. Vyučujú tri učiteľky. MŠ slávnostne 4.9.2006 vysvätil pomocný spišský biskup Štefan Sečka.v Zástupcom RŠ pre mimoškolskú činnosť a MŠ sa stáva Ing. Eva Behulová
2007
– Od 1.9.2007 sa súčasťou školy stalo osemročné Cirkevné gymnázium Andreja Radlinského.
2010
– Od 1. 1. 2010 sme sa stali Cirkevnou spojenou školou so zložkami: ZŠ a MŠ Andreja Radlinského a Cirkevné gymnázium Andreja Radlinského
– Od 1.2.2010 sa riaditeľom školy stáva Mgr. Ľudovít Mačor
Andrej Ľudovít Radlinský
(*1817 Dolný Kubín – †1879 Kúty)
Meno tohoto významného rodáka nesú zložky našej Cirkevnej spojenej školy.
Prečítajte si o ňom v nasledujúcich riadkoch.
Je dolnokubínsky rodák, pochádzajúci zo starej oravskej rodiny. Jeho otec bol v rokoch 1848-49 richtárom v Dolnom Kubíne a matka Alžbeta bola neterou Antona Bernoláka. Základné vzdelanie dostal v Dolnom Kubíne a po gymnaziálnych štúdiách v Ružomberku, Kremnici a Budíne vyštudoval teológiu v Trnave. Venoval sa aj štúdiu jazykovedy.
Získal doktorát z filozofie na peštianskej univerzite a po vysvätení za rímskokatolíckeho kňaza vo Viedni (1841) pôsobil ako kaplán v Budíne, kde vstúpil do Hamuljakovho Spolku reči a literatúry slovenskej, ďalej pôsobil aj v Zlatých Moravciach, Banskej Štiavnici a Kútoch.
Okrem pastoračnej činnosti sa venoval aj osvetovej. Zakladal nedeľné školy, organizoval spolky miernosti, písal a vydával učebnice a časopisy kde podstatnú časť venoval otázkam industrializácie, vzdelaniu, pozdvihnutiu kultúry a budovaniu slovenského školstva ako rozhodujúcim faktorom pre zlepšenie vzdelanostnej a sociálno-hospodárskej úrovne, ktoré navzájom súvisia.
Andrej Radlinský postupne vydával noviny Cyrill a Method, Priateľ školy a literatúry, Slovesnosť, v roku 1855 sa stal redaktorom Katolíckych novín. Spolu so Štúrom, Hurbanom, Hodžom a ďalšími má veľký podiel na vytvorení spoločného jazyka a zjednotení kultúrneho a literárneho života. Taktiež si získal zásluhy aj o zlepšenie medzikonfesijnej znášanlivosti. Bol spoluzakladateľom Matice slovenskej v Martine (1863) a iniciátorom založenia Spolku sv. Vojtecha (1870) vydávajúceho slovenské učebnice a náboženskú literatúru.
Radlinský príkladnou trpezlivosťou a usilovnosťou ukazoval, že opravdivá láska k národu nie je v prázdnom rojčení, ale v starostlivosti o hospodárske, sociálne a kultúrne povznesenie svojho národa, k čomu smerovali všetky jeho úsilia a podujatia.
Pamätná tabuľa Andreja Radlinského sa nachádza na budove Elkopu v centre mesta Dolný Kubín, kde predtým stál jeho rodný dom.
Informácie spracovala Mgr. Katarína Podobová
1. Hlaváč, A.: Andrej Radlinský. Trnava: SSV 1994
https://www.osobnosti.sk/osobnost/andrej-radlinsky-1351