Vyhľadať
Close this search box.

Starší mladším – tvoríme komunitu 2022

Nadácia Orange : Starší mladším – tvoríme komunitu 2022

Z fondu Nadácie Orange sa nám podarilo získať príspevok v hodnote 1500 € na aktivity spojené s kyberšikanou a bezpečnosťou na internete.

V rámci projektu sme vytvorili 3 edukatívne videá o kyberšikane a bezpečnom správaní sa na internete. K týmto videám sme vytvorili 5 interaktívnych aktivít (testy, pexeso, tajničky a únikovú hru). Aktivity tvorili žiaci gymnázia (kvinta, sexta, septima) a následne v rámci dňa boja proti kybešikane a správneho orientovania sa v online priestore ich odprezentovali žiakom základnej školy od 5. ročníka.

Tvorbou materiálov v rámci vyučovacích hodín ale aj ako aktivity mimo vyučovacie hodiny sa zlepšili digitálne zručnosti žiakov osemročného gymnázia. Tým, že aktivity odprezentovali v rámci dňa o kyberšikane sa zvýšili vedomosti žiakov 2. stupňa základnej školy o spomínanej tematike. Počas realizácie projektu, hlavne v začiatkoch bolo cítiť, že študenti sa vzdelávajú hybridne – časť študentov bola v škole, časť doma a skĺbiť všetky aktivity bolo náročnejšie. Vzhľadom na šikovnosť študentov sa nám všetky aktivity podarilo zrealizovať podľa plánu, nakoľko sme mali so vzdelávaním online veľmi dobré skúsenosti už počas prvého roka pandémie. Samozrejme, pri realizácii nám pomohli aj ďalší učitelia, ktorí sa pridali k projektu drobnými aktivitami.

Zrealizované aktivity:

 • Január – 2022 Návšteva webinárov a vzdelávanie učiteľov v daných oblastiach.
 • Február – 2022 Tvorba videí
  • Kvinta – video na tému kyberšikany – Čo je kybešikana? Kde sa s ňou stretnem? Ako jej predísť?
  • Sexta – video na tému kyberšikany. Príbeh o kyberšikane – inšpirácia aj na https://www.beznastrah.online/?detinanete
  • Septima – video na tému Bezpečne na internete – Čomu sa vystríhať na sociálnych sieťach a ako si bezpečne voliť heslo.
 • Marec – 2022 Tvorba interaktívnych aktivít
  • Kvinta – interaktívna aktivita (test) využitý MS FORMS. Na tému Viem odhaliť agresora?
  • Sexta – interaktívne aktivity (pexeso a tajnička). Pexeso, tajnička na pojmy, ikonky z online sveta.
  • Septima – interaktívne aktivity ( únikové hry – Bezpečne uniknúť z online sveta). Všetkým študentom sa podarilo vytvoriť aktivity s danou tematikou, dokonca študenti vytvorili viac únikových hier prostredníctvom portálu, ktorý je voľne dostupný genial.ly.
 • Apríl – 2022 Zorganizovanie dňa zameraného na kyberšikanu na škole.
  Aktivitu si môžete pozrieť na zázname z mestskej televízie TVDKDeň o kyberšikane na našej škole sa uskutočnil 13. 4. 2022 s účasťou žiakov od 5. ročníka. Spolu so žiakmi 8 – ročného gymnázia sme vytvorili 5 stanovíšť, kde sme realizovali vyššie spomínané interaktívne aktivity so žiakmi. Žiaci z daných tried boli rozdelení do menších skupín, aby sa mohli aktívne zapájať do aktivít. Z tohoto dňa vzniklo niekoľko videí, ktoré boli následne odvysielané aj v regionálnej televízii TV DK, následne aj na stránke školy. Žiaci, ktorí sa úspešne zúčastňovali na jednotlivých aktivitách sme aj odmenili aspoň drobnosťou. Týmto by sme sa chceli poďakovať aj Spoločenstvu rodičov Cirkevnej spojenej školy v Dolnom Kubíne. Materiály, ktoré vznikli budú súčasťou vzdelávaní vo vyučovacou procese aj ďalšie roky.
  Tým, že sme na škole vytvorili kútik, nástenky a aktivity si môžu prezerať aj mladší žiaci školy, rodičia či ďalšia návšteva školy. Projekt obohatil aj študentky našej školy, ktoré zistili, že vzdelávanie žiakov v oblasti takejto neatraktívnej témy pre žiakov, môže prebiehať aj zábavnou formou. Bolo to pre študentky inšpiratívne aj do budúcna.
  V projekte budeme pokračovať v ďalšom školskom roku 2022/ 2023. Každý rok sa budeme pravidelne venovať kyberšikane a využívať tieto 3 edukatívne videá a interaktívne aktivity. Tieto videá sa budú vysielať na spoločnej chodbe na školskej televízii.


  Mgr. Lucia Šurinová – koordinátorka projektu
  lucia.surinova@radlinskeho.sk

Aktuality

Týždeň s Aladinom

V týždni 25.3. – 29.3. sme sa vydali do rozprávky Aladin. Čítali sme si rozprávku, používali sme aplikáciu Readmio, vypracovali sme si pracovné listy z

Čítať viac »

Noc s Andersenom

V týždni 11. – 15. 3. sme sa celý prvý stupeň zapojili do medzinárodnej aktivity Noc s Andersenom. Tvorili sme na rozprávku Snehová kráľovná. Pracovali

Čítať viac »
Podporte nás 2%

Nový 4-ročný odbor na Orave

Cirkevné gymnázium v Dolnom Kubíne
s rozšíreným vyučovaním informatiky
Otvárame aj v šk. roku 2024/25
Deň otvorených dverí bude
(piatok) 26.1.2024
alebo
(pondelok) 29. 1. 2024
o 10:00 v priestoroch školy

Potrebuješ pomoc?

Máš problém?
Si bez nálady a nevieš čo s tým?
Niekto ti ubližuje telesne, slovne,či na sociálnej sieti?
Nemáš sa komu zdôveriť?

Využi anonymné linky pomoci:

Národný projekt POP III